Ankara barajlarında şaşırtan fark!
Ankara’da barajlardaki su seviyeleri, başkentin su rezervlerinin mevcut durumunu takip eden vatandaşların gündeminde yer alıyor. Sonbahar döneminde açıklanan veriler, kentin su kaynaklarının hangi seviyede bulunduğuna ilişkin önemli bir gösterge sunuyor. ASKİ’nin açıkladığı son rakamlarda ise barajlar arasındaki doluluk farkı öne çıktı. Bazı barajlarda oran yüzde 50’nin üzerine çıkarken bazı kaynaklarda çok daha düşük seviyeler kaydedildi.
Ankara barajlarının doluluk oranı yüzde kaç oldu?
Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (ASKİ) 15 Ekim 2026 tarihli verilerine göre, başkentteki barajların toplam doluluk oranı yüzde 37,24 olarak ölçüldü. Aktif kullanılabilir su oranı ise yüzde 29,94 seviyesinde açıklandı.
Bu iki oran, barajlardaki su durumunu farklı göstergeler üzerinden ortaya koyuyor. Toplam doluluk oranı ile aktif kullanılabilir su oranının aynı olmaması, açıklanan veriler değerlendirilirken iki rakamın ayrı ayrı ele alınmasını gerektiriyor. Ankara’nın su rezervlerini takip eden vatandaşlar da günlük veriler üzerinden barajlardaki son durumu izleyebiliyor.
Bir baraj yüzde 100 doluluğa ulaştı
ASKİ’nin paylaştığı verilerde en yüksek doluluk oranı Kesikköprü Barajı’nda kaydedildi. Kesikköprü Barajı’nın doluluk oranı yüzde 100 olarak açıklandı. Böylece baraj, 15 Ekim tarihli listede tam doluluk oranıyla öne çıktı.
Kesikköprü Barajı’nı yüzde 58,61 doluluk oranıyla Eğrekkaya Barajı izledi. Çubuk 2 Barajı’nda doluluk yüzde 52,03 olarak ölçülürken Akyar Barajı’nda yüzde 43,89 seviyesine ulaşıldı.
Kavşakkaya Barajı’nda yüzde 41,99, Kurtboğazı Barajı’nda ise yüzde 40,06 doluluk oranı kaydedildi. Bu veriler, söz konusu barajlarda doluluk oranlarının yüzde 40 civarında veya üzerinde olduğunu gösterdi.
Ankara’da en düşük doluluk hangi barajda?
Listenin en düşük oranı Kargalı Barajı’nda görüldü. ASKİ’nin 15 Ekim 2026 tarihli verilerine göre Kargalı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 7,93 olarak ölçüldü. Bu oran, Kesikköprü Barajı’nda açıklanan yüzde 100 doluluk seviyesinden belirgin biçimde ayrıldı.
Türkeşrefli Barajı’nda doluluk oranı yüzde 10,14 olarak kaydedildi. Peçenek Barajı’nda ise oran yüzde 27,26 seviyesinde açıklandı. Böylece Kargalı ve Türkeşrefli barajları, listede doluluk oranı en düşük kaynaklar arasında yer aldı.
Çamlıdere Barajı’nda son durum ne?
Ankara’nın barajlarına ilişkin açıklanan verilerde Çamlıdere Barajı’nın doluluk oranı yüzde 33,99 olarak yer aldı. Başkentin su rezervlerine ilişkin takip edilen barajlardan biri olan Çamlıdere’deki oran, 15 Ekim tarihli listede toplam doluluk oranının altında kaldı.
Eğrekkaya Barajı’nda yüzde 58,61, Çubuk 2 Barajı’nda yüzde 52,03 ve Akyar Barajı’nda yüzde 43,89 olarak açıklanan oranlar ise barajlar arasında farklı seviyeler bulunduğunu ortaya koydu.
Ankara barajlarının 15 Ekim 2026 doluluk oranları
ASKİ’nin paylaştığı verilere göre Akyar Barajı yüzde 43,89, Çamlıdere Barajı yüzde 33,99, Çubuk 2 Barajı yüzde 52,03 ve Eğrekkaya Barajı yüzde 58,61 doluluk oranına sahip oldu. Kargalı Barajı’nda yüzde 7,93, Kavşakkaya Barajı’nda yüzde 41,99 ve Kesikköprü Barajı’nda yüzde 100 doluluk kaydedildi.
Kurtboğazı Barajı’nda oran yüzde 40,06, Peçenek Barajı’nda yüzde 27,26 ve Türkeşrefli Barajı’nda yüzde 10,14 olarak açıklandı.

Baraj doluluk oranları neden takip ediliyor?
Baraj doluluk oranları, kentlerin su rezervlerinin mevcut durumunu izlemek açısından kullanılan göstergeler arasında bulunuyor. Ankara’da açıklanan toplam doluluk ve aktif kullanılabilir su oranları, su kaynaklarının durumuna ilişkin farklı bilgiler sunuyor. Ancak tek bir güne ait veriler, doluluk oranlarının önceki günlere veya geçen yılın aynı dönemine göre nasıl değiştiğini tek başına göstermiyor.
ASKİ’nin 15 Ekim 2026 tarihli verileri, Ankara’daki barajlarda doluluk oranlarının birbirinden farklı olduğunu ortaya koydu. Kesikköprü Barajı yüzde 100 ile en yüksek seviyede yer alırken Kargalı Barajı yüzde 7,93 ile en düşük orana sahip oldu. Başkentin toplam doluluk oranı yüzde 37,24, aktif kullanılabilir su oranı ise yüzde 29,94 olarak kayıtlara geçti.








